Щоб швидше досягати бажаних результатів, потрібно вчитися. Але у кого? Логічно слідувати порадам тих, хто досяг видатних результатів – Білл Гейтс, Марк Цукерберг, Ілон Маск, Стів Джобс . Вони стали найкращими, а отже, у подкастах, книгах, виступах на ТБ та роликах на YouTube розповідають про свій шлях, діляться досвідом і висновками.
Проблема в тому, що виникає спокуса зробити ставку на своєрідне заочне наставництво, ніби читання десятків таких книг і підписка на безліч каналів допоможуть у власних справах та успіхах. На жаль, це, швидше за все, не спрацює.
Давайте розберемо основні причини провалів у «гонитві за лідерами».
Родовід успіхів
У багатьох знаменитостей були заможні батьки або родичі з важливими зв’язками. Їхній старт ви, навіть при всьому бажанні, скопіювати не зможете. Таких прикладів дуже багато. Ось лише декілька навскидку:
- Білл Гейтс. Його перший великий контракт був з IBM. Так сталося, що його мама була членом ради директорів United Way і First Interstate Bank of Washington та вела справи саме з IBM. Батько – успішний адвокат, дід – президент Національного міського банку в Сіетлі. І все закрутилось.
- Джефф Безос. Позичив у родичів $300 000 на перевірку своєї гіпотези щодо перспективності онлайн-торгівлі. Перші роки Amazon були збитковими, але запас міцності дозволив продовжувати експерименти.
- Марк Цукерберг. Приватна школа Phillips Exeter Academy, потім Гарвард. Найкращі викладачі того часу, доступ до сучасної техніки, знайомства з елітою – все це стало фундаментом його майбутньої імперії.
- Ілон Маск. Походить із заможної сім’ї. Батьки дали йому гарну освіту, допомогли емігрувати до Канади, а потім до США, а також профінансували перші стартапи.
Якщо заглибитися в біографії знаменитостей, можна виявити неймовірні збіги. І це стосується не лише IT чи бізнесу, а й будь-якої іншої сфери діяльності.
Зірка сучасної музики Тейлор Свіфт почала свою кар’єру з контрактів у Big Machine Records. Якраз перед цим її батько купив частку в цій компанії.
Джорджа Клуні буквально ввели в Голлівуд через “чорний хід”. Його дядько й тітка (актор Хосе Феррер та співачка й актриса Розмарі Клуні) свого часу були помітними фігурами з численними зв’язками.
Дрю Беррімор знімалася з раннього дитинства, оскільки походить із справжньої акторської династії, що триває вже кілька поколінь.
Уолт Дісней почав свій перший анімаційний бізнес на кошти свого дядька Роберта Діснея.
Біографії легендарних особистостей, які самі себе створили, читаються як захопливий детектив:
Роберт Кійосакі і його дружина живуть в машині, хоча у них є дім, який вони здають. Вони накопичують капітал для майбутніх проектів.
Річард Бренсон орендував літак і розпродав квитки іншим пасажирам, які застрягли на острові. Це стало початком історії Virgin Atlantic.
Стів Джобс і Стів Возняк заснували Apple у гаражі батьків Джобса. Вони створили нову індустрію буквально з нічого.
Чи це все звучить як банальна заздрість?
Безсумнівно, вони змогли використати допомогу на старті краще, ніж будь-хто інший. але допомагають багатьом, а досягають успіху далеко не всі. І, у будь-якому разі, зараз відомі «зірки» поза підозрами щодо того, що їх люблять за заслуги родичів або завдяки якимось послугам чи кредитам.
Йдеться про інше Якщо знамениті «топи» використовували ресурси й важелі, яких у вас немає, очевидно, повторити їх успіх не вдасться, потрібно шукати інші шляхи.
З біографій та мемуарів нічого скопіювати не вийде.
Ось що безумовно можна і потрібно брати з таких біографій: сміливі мрії, наполегливість, рішучість. Але які саме рецепти дій можна використати?
Кійосакі вчив купувати нерухомість в іпотеку і здавати її в оренду. Є версія, що саме ця стратегія стала однією з основних причин світової фінансової кризи 2008 року. Сьогодні достатньо порахувати на калькуляторі, щоб перейти до пошуку інших, актуальних ідей. Живи хоч у машині, хоч на вулиці — цифри не зійдуться.
Бренсон — красень, хто ж сперечається. Але серед його юнацьких проектів трапляються не лише ризиковані, а й відверто незаконні (спекуляції, контрабанда). Все підряд копіювати небажано. І не факт, що «чистенькі» методи в його випадку спрацювали окремо від інших.
Джобс і Возняк могли розпочати виробництво комп’ютерів буквально «на колінах», але той час давно минув. Зараз і заводу буде недостатньо, щоб вийти на ринок мікропроцесорів та друкованих схем. Який там гараж! Тепер вже нічого не полагодив: телефони, ноутбуки — все працює як «чорна скринька». Багато в чому завдяки діям Apple, між іншим.
І ось так із усіма історіями успіху. Це скарби, які давно викопані. Тепер там музеї. Екскурсоводи водять групи і показують ями, лопати, стоптані черевики Засновників. Але скарбів більше нема.
Банальна ерудиція
Ще одна проблема з навчанням за порадами великих у тому, що вони, як би це пом’якшити, надто очевидні.
“Секрет успіху в тому, щоб почати”. — Марк Твен.
“Ризик походить від незнання того, що ви робите”. — Уоррен Баффет.
“Великі цілі вимагають великих зусиль”. — Брайан Трейсі.
«Не бійтеся робити помилки». — Річард Бренсон.
“Робіть більше того, що працює”. — Вільям Джеймс.
«Ваше життя зміниться, коли ви вирішили змінити його». — Тоні Роббінс.
Роби добре — і буде добре. Можливо, колись це було одкровенням. Але в наші дні навіть похизуватися такою цитатою в розмові не вийде. Засміють.
Тим більше, що вінегрет з банальностей мало допоможе при запуску нових бізнесів, створенні революційних продуктів, виходу з оперативних труднощів, касових розривів, сварках з партнерами та незадоволеними клієнтами. Жодне справжнє завдання такими приказками не вирішується.
А всі конкретні рекомендації, як правило, застаріли на півстоліття та ще й були перевірені на іншому континенті, з іншим менталітетом суспільства, іншими доходами та потребами, в іншому юридичному полі.
Що ж робити?
Добре, ось ми отямилися від чарів чужого успіху, стали циничными і довірливими. І при цьому втратили доступ до всіх накопичених знань людства? У кого вчитися? У невдах?
Навіщо? Треба просто прикрутити гвинт з трильйонів ближче до своєї фінансової, ділової та життєвої ситуації. Шукати тренерів простіше.
Замість виступів Ілона Маска дивитися ролики електриків, малярів, сантехніків. Є багато корисних каналів про те, як зробити ремонт на кухні, пожвавити пральну машину або пилосос.
У пошуках багатства починати не з книг Білла Гейтса i Уоррена Баффета. Шукати своїх конкурентів зі схожими доходами, але трохи вищими. Чому замовлення дістаються іншим фрілансерам, а не вам? Як ці люди пройшли співбесіди там, де з вами чемно попрощалися? Звідки ліди та продажі у сусіднього сервісу та магазину? Ось що цікаво.
Не треба поринати у феєричні крипто афери, божевільні схеми з виведенням дивідендів від ф’ючерсів на арабську нафту через африканські офшори. Найкраще витратити час на вивчення банківських умов за депозитами або поміняти тариф на телефоні.
Скромність прикрашає. Але якщо вона здається нудною та недостатньо ефективною — згадайте про те, що всі сучасні мільярдери теж починали з маленьких, часто ще й хибних кроків.
Сходи до повітряного замку можна побудувати лише знизу нагору, від землі. Інакше вся конструкція виявиться міражем і розвіється як дим при першому подуві вітерця.
Будь-яку зовнішню подію можна використовувати як джерело енергії, надії та драйву. Однак так само, як хороша погода або веселе щебетання птахів не містять докладних чек-листів для вирішення конкретних завдань — немає цього зоряного гуру. Вони проживають свої найкращі життя, а у нас є наше власне життя.
Витягни голову з чужих біографій і займися своєю.
H4W допоможе у старті технологічного бізнесу чи стартапу на базі реальних кейсів від IT-компаній світового масштабу.