В Україні 14 ВНЗ  з високим ступенем ризику

В Україні вищі навчальні заклади (ВНЗ) оцінюються за рівнем ризику, що визначає якість освіти, відповідність стандартам та рівень дотримання законодавчих норм. Поділ ВНЗ за рівнем ризику—високий, середній та незначний—допомагає регулювати діяльність навчальних установ і визначати, які заклади потребують більшої уваги з боку контролюючих органів.  

ВНЗ із незначним ступенем ризику:  Повністю відповідає освітнім стандартам, висока якість послуг та ефективні внутрішні системи контролю. Рівень організації навчального процессу високий, хороші результати перевірок та зовнішніх аудитів, відсутність суттєвих скарг чи недоліків. Заклади із незначним ступенем ризику вважаються надійними та стабільними з точки зору якості освітніх послуг.

ВНЗ із середнім ступенем ризику: Відповідають більшості освітніх стандартів, але можуть мати незначні порушення чи недоліки, які не впливають на загальну якість освіти, але потребують покращення.  Виявлено деякі недоліки під час аудиту або зовнішньої оцінки, можливі скарги від студентів, незначні проблеми в організації навчального процесу. Такі заклади отримують отримати рекомендації щодо покращення деяких аспектів, але зазвичай їх діяльність не обмежується.

ВНЗ з високим ступенем ризику: Не відповідають законодавчим вимогам, низькі показники якості освітніх послуг або порушення в акредитації спеціальностей. Через наявність численних скарг, недоліки у внутрішніх системах контролю якості, незадовільні результати зовнішніх аудитів чи акредитацій. Заклади з високим ризиком можуть втратити ліцензію на провадження освітньої діяльності або бути обмежені у прийомі нових студентів. Вони потребують частих перевірок та більш суворого нагляду.

Серед 289 вищих навчальних закладів в Україні з високим ступенем ризику – 14 (5%), середнім – 142 (49%), а з незначним – 133 (46%).

До списку ЗВО з високим ступенем ризику  у 2024 році потрапили: Міжнародна академія екології та медицини; Заклад вищої освіти Східноєвропейський слов’янський університет; Дніпровська академія музики Дніпропетровської обласної ради; Академія кіно та нових медіа; Бердянський університет менеджменту та бізнесу; Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика; Інститут психології та підприємництва; Міжнародний університет; Київський університет права Національної академії наук України; Харківська державна академія фізичної культури; Донецький національний університет економіки та торгівлі імені Михайла Туган-Барановського; Східноєвропейський університет імені Рауфа Аблязова; Одеський державний університет внутрішніх справ; Академія морських наук та інновацій.

Навчання у вищому навчальному закладі (ВНЗ) із високим рівнем ризику може мати   негативні  наслідки для студента. Якщо ВНЗ із високим рівнем ризику втрачає акредитацію, студентам можуть видати дипломи, які не визнаватимуться на державному чи міжнародному рівні. Це вплине на можливість працевлаштування та подальшого навчання.

Заклади з високим рівнем ризику часто мають проблеми з організацією навчального процесу, недостатню кваліфікацію викладачів чи нестачу ресурсів. При цьому слід розуміти, що роботодавці, як правило, скептично ставитися до випускників закладів із сумнівною репутацією, що може ускладнити працевлаштування після закінчення навчання.

В разі закриття чи припинення діяльності ВНЗ студентам можуть не повернути кошти за навчання. Можлива необхідність переведення до іншого ВНЗ можуть викликати стрес і негативно вплинути на мотивацію до навчання. а переїзд до іншого закладу може потребувати додаткових фінансових витрат.  

Закордонні університети та міжнародні програми можуть відмовити у прийнятті студентів або не визнавати їхні дипломи, що ускладнить можливості для подальшого навчання чи професійного розвитку за кордоном.  

 Навчання у ВНЗ з високим рівнем ризику може обмежити як освітні, так і професійні перспективи студента. Проте, якщо ваш ВНЗ потрапив до цього списку, не втрачайте мотивації! Спробуйте онлайн-курси працевлаштування від H4W (Help for Work). Працюючи над реальними проектами закордонних партнерів H4W із США та Євросоюзу, ви отримаєте практичний досвід роботи в ІТ-сфері. Створений вами продукт для реальних користувачів може стати ключем до роботи у престижній компанії за рекомендацією експертів H4W.